Cejn velký (Abramis brama)
Poznávací znaky: tělo je nápadně vysoké, z boků zřetelně stlačené, na spodní straně těla za břišními ploutvemi je vytvořen kýl nepokrytý šupinami. Na přední části hřbetu je rýha nepokrytá šupinami (šupiny levé a pravé strany se nepřekrývají, takže je mezi nimi úzká brázda). Začátek hřbetní ploutve je umístěn za svislicí, spuštěnou z báze břišních ploutví. Šupiny tkví pevně v kůži. Hlava je krátká, ústa malá, značně vysunovatelná, rypec zaoblený. V mladém věku je cejn velký stříbřitě šedý, starší jedinci nazelenalí až namodralí s šedočerným hřbetem. Ploutve jsou nápadně tmavé, šedé až načernalé, jen párové jsou světlejší, ale i ty se stářím tmavnou. Boky jsou stříbřité, u starších kusů nazlátlé či žlutavé. Oční duhovka zlatožlutá. Od cejnka malého se liší relativně menšíma očima a v průměru větším počtem šupin v postranní čáře.
Výskyt a stanoviště: cejn velký je společenská, plachá ryba. Obývá větší, pomalu tekoucí řeky, a to zejména v dolních úsecích, objevuje se ve slepých ramenech, důlních propadlinách, rybnících a údolních nádržích. S oblibou vyhledává místa s pomalým proudem vody a měkkým dnem, ve kterém ryje a hledá potravu.
Bionomie: do velikosti asi 6-8 cm se živí zooplanktonem a řasami, později přechází na zoobentos. Potravu nasává společně s detritem a pískem, což tvoří značné naplnění zažívadel. V některých nádržích vytváří přemnožené populace charakteristické pomalým růstem (např. Mostiště, Plumlov). Pohlavně dospívá obvykle kolem čtvrtého roku života. Hlavním faktorem určujícím tření je teplota vody; nejnižší rozmezí, při kterém bylo tření zjištěno, bylo 12-13 °C, obvykle však ke tření dochází při teplotě mezi 15-18 °C. Tření probíhá v hejnech a je poměrně bouřlivé a hlučné. Jikry vytírá cejn velký na ponořené vodní rostliny, ochotně se tře i na připravaná umělá trdliště, např.. z chvojí jehličnatých stromů. S blížícím se zimním obdobím se stahuje do hlubších vod, kde s ostatními kaprovitými rybami přezimuje. Jsou známí kříženci cejna velkého s ploticí obecnou, perlínem ostrobřichým a cejnkem malým.
Velikost a věk: dorůstá do délky až 80 cm a hmotnosti 7 kg, obvykle jsou však jedinci menší. Dožívá se věku až 20 let.
Význam a ochrana: cejn velký je jeden z nejvýznamnějších druhů volných vod. Je vyhledávaným objektem sportovního rybolovu. Jeho maso je kvalitní a velmi chutné, osvědčené je uzení, pražení a opečení na sádle, hodí se rovněž do rybího salátu a na přípravu rybích karbanátků.
RYCHLÝ KONTAKT |
---|
Rybářství Kardašova Řečice |
Adresa: Nádražní 574, 378 21 Kardašova Řečice Telefon a fax: +420 384 383 057 E-mail: info@e-ryby.cz |
Certifikát BISNODE |
AKTUALITY |
---|
Rybářské potřeby U kapříka |