logotyp

Cejn velký (Abramis brama)

Cejn velký (Abramis brama)

Poznávací znaky: tělo je nápadně vysoké, z boků zřetelně stlačené, na spodní straně těla za břišními ploutvemi je vytvořen kýl nepokrytý šupinami. Na přední části hřbetu je rýha nepokrytá šupinami (šupiny levé a pravé strany se nepřekrývají, takže je mezi nimi úzká brázda). Začátek hřbetní ploutve je umístěn za svislicí, spuštěnou z báze břišních ploutví. Šupiny tkví pevně v kůži. Hlava je krátká, ústa malá, značně vysunovatelná, rypec zaoblený. V mladém věku je cejn velký stříbřitě šedý, starší jedinci nazelenalí až namodralí s šedočerným hřbetem. Ploutve jsou nápadně tmavé, šedé až načernalé, jen párové jsou světlejší, ale i ty se stářím tmavnou. Boky jsou stříbřité, u starších kusů nazlátlé či žlutavé. Oční duhovka zlatožlutá. Od cejnka malého se liší relativně menšíma očima a v průměru větším počtem šupin v postranní čáře.

Výskyt a stanoviště: cejn velký je společenská, plachá ryba. Obývá větší, pomalu tekoucí řeky, a to zejména v dolních úsecích, objevuje se ve slepých ramenech, důlních propadlinách, rybnících a údolních nádržích. S oblibou vyhledává místa s pomalým proudem vody a měkkým dnem, ve kterém ryje a hledá potravu.

Bionomie: do velikosti asi 6-8 cm se živí zooplanktonem a řasami, později přechází na zoobentos. Potravu nasává společně s detritem a pískem, což tvoří značné naplnění zažívadel. V některých nádržích vytváří přemnožené populace charakteristické pomalým růstem (např. Mostiště, Plumlov). Pohlavně dospívá obvykle kolem čtvrtého roku života. Hlavním faktorem určujícím tření je teplota vody; nejnižší rozmezí, při kterém bylo tření zjištěno, bylo 12-13 °C, obvykle však ke tření dochází při teplotě mezi 15-18 °C. Tření probíhá v hejnech a je poměrně bouřlivé a hlučné. Jikry vytírá cejn velký na ponořené vodní rostliny, ochotně se tře i na připravaná umělá trdliště, např.. z chvojí jehličnatých stromů. S blížícím se zimním obdobím se stahuje do hlubších vod, kde s ostatními kaprovitými rybami přezimuje. Jsou známí kříženci cejna velkého s ploticí obecnou, perlínem ostrobřichým a cejnkem malým.

Velikost a věk: dorůstá do délky až 80 cm a hmotnosti 7 kg, obvykle jsou však jedinci menší. Dožívá se věku až 20 let.

Význam a ochrana: cejn velký je jeden z nejvýznamnějších druhů volných vod. Je vyhledávaným objektem sportovního rybolovu. Jeho maso je kvalitní a velmi chutné, osvědčené je uzení, pražení a opečení na sádle, hodí se rovněž do rybího salátu a na přípravu rybích karbanátků.

Zpět na hlavní výpis

Rybářství Kardašova Řečice

Adresa: Nádražní 574,

378 21 Kardašova Řečice

Telefon a fax: +420 384 383 057

E-mail: info@e-ryby.cz
 /registrace-uzivatele
Základní informace CZ
Basic information EN
Podstawowe informacje PL
Základné informácie SK
Informazioni di base IT
Основная информация RU
Información básica ES
rundlegende Informationen DE
Les informations de base FR
Home Rybářství Kardošova Řečice
DE | PL | CZ
+420 384 383 057
info@e-ryby.cz

Created by © 2011 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign