Plotice obecná (Rutilus rutilus)

Plotice obecná (Rutilus rutilus)

Poznávací znaky: tělo je protáhlé s vyklenutým hřbetem, ze stran zploštělé a pokryté velkými šupinami. Na hlavě jsou koncová ústa. Začátky bází hřbetní a břišních ploutví leží nad sebou (důležitý znak při porovnání s perlínem). Hřbet je tmavý se zelenavým, kovovým leskem, boky a břišní část těla jsou světlé až stříbrobílé. Hřbetní a ocasní ploutev jsou zelenošedé, prsní ploutve jsou žlutošedé. Břišní a prsní ploutve jsou cihlově červené, někdy šedočervené až šedé. Oko je cihlově červené.

Výskyt a stanoviště: díky své vysoké přizpůsobivosti je plotice jedním z nejrozšířenějších druhů ryb našich tekoucích i stojatých vod. Setkáváme se s ní takřka všude s výjimkou horských a podhorských toků. Jde o rybu středně náročnou na obsah kyslíku ve vodě. Dospělí jedinci dávají přednost hlubším vrstvám vody. V průběhu prvního roku života lze sledovat mladé jedince na mělčinách, kde nacházejí potravu a relativní bezpečí před dravci. Dospělci po soumraku a v noci připlouvají na mělčiny za potravou.

Bionomie: v potravě je to málo vybíravý všežravý druh. Živí se zooplanktonem i částmi rostlin (větší podíl rostlin v potravě nacházíme u starších jedinců). Mlíčáci dospívají ve dvou letech, jikernačky o rok později. Obvykle se tře od začátku května do června při teplotě vody 14-20 °C. Plotice se tře na vodní rostliny, zatopené travnaté břehy, potopené kořeny stromů, ale i na kamenitý substrát. Plotice obecná se může křížit s jinými druhy kaprovitých ryb (cejn velký, cejnek malý, perlín ostrobřichý, ouklej obecná, jelec jesen, jelec tloušť, ostroretka stěhovavá). Určování mezirodových kříženců kaprovitých ryb, kteří nesou určité znaky obou rodičů, je často obtížné.

Velikost a věk: dosahuje ojediněle délky až přes 50 cm a hmotnosti přes 2 kg. Nejvyšší zjištěné stáří bylo 19 let.

Význam a ochrana: uplatňuje se jako významná složka potravy dravých druhů, které tak zhodnocují její často přemnožené populace, vyznačující se pomalým růstem jedinců. Na některých vodárenských nádržích je nežádoucím druhem a její početnost v nich by bylo vhodné omezovat. Mimo dobu tření má výborné maso s minimem tuku. Hodí se k pečení a k nakládání na kyselo, nebo jako pečenáče.

Zpět na hlavní výpis

Rybářství Kardašova Řečice

Adresa: Nádražní 574,

378 21 Kardašova Řečice

Telefon a fax: +420 384 383 057

E-mail: info@e-ryby.cz
 /registrace-uzivatele
Základní informace CZ
Basic information EN
Podstawowe informacje PL
Základné informácie SK
Informazioni di base IT
Основная информация RU
Información básica ES
rundlegende Informationen DE
Les informations de base FR
Home Rybářství Kardošova Řečice
DE | PL | CZ
+420 384 383 057
info@e-ryby.cz

Created by © 2011 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign