logotyp

Štika obecná (Esox lucius)

Štika obecná (Esox lucius)

Poznávací znaky: tělo je válcovitě protáhlé, přičemž přední část hlavy je shora nápadně zploštělá, zadní naopak bočně, tělo potom v zadní části vykazuje boční zploštění, což mu spolu s dozadu posunutou hřbetní a řitní ploutví dodává nápadný tvar, nezaměnitelný s jinými druhy našich ryb. Čelisti štiky jsou opatřeny velkým množstvím dovnitř skloněných zubů, které pevně přidržují uchopenou kořist. Zbarvení je značně závislé na prostředí a je velmi proměnlivé. Světle zbarvení jedinci jsou známi ze stále zakalených zatopených hlinišť a štěrkopískoven, tmavě zbarvené jedince známe z čistých a silně zastíněných vod. Základními barvami jsou zelená, černá, žlutá, na bocích vzájemně splývají ve žlutozelenou s četnými světlými skvrnami až pruhy. Břicho je bílé, místy se světle šedými skvrnami. Šupiny na bocích mívají zlatožlutý nádech. Párové ploutve bývají žlutobílé, někdy načervenalé. Nepárové ploutve jsou pokryty skvrnami, někdy uspořádanými do řad.

Výskyt a stanoviště: je to běžný druh našich stojatých i tekoucích vod. Objevuje se ve většině rybích pásem (dosahuje až ke pstruhovému pásmu). Vyhledává místa, kde voda příliš neproudí, je tam členité pobřeží s dostatkem vodních porostů, potopených kmenů, větví apod. Lépe jí vyhovuje teplejší voda, kde také lépe roste. Domovský okrsek, kde se zdržuje, je poměrně malý.

Bionomie: štika je typická dravá stanovištní ryba, většinu dne se zdržuje ve svém domovském okrsku v úkrytu, odtud pozoruje okolí a případně vyráží za kořistí. V noci neloví, je aktivní ve dne (orientuje se zrakem). Kořisti se zmocňuje prudkým výpadem a většinou ji nepronásleduje na větší vzdálenost. Plůdek se živí především zooplanktonem, později larvami a drobným hmyzem. Od délky 5-10 cm se začíná živit rybkami. Na přírůstek vlastní hmotnosti 1 kg spotřebuje 4-6 kg ryb. Pohlavně dospívá ve 2.-3. roce. Tření štiky probíhá záhy na jaře (při teplotě vody 7-9 °C), kdy vyhledává travnaté, zvýšenou vodní hladinou zatopené luční okraje. Umělé rozmnožování štiky se dnes provádí výtěrem mlíčí a jiker ,,nasucho“ masáží břišních partií ryb. Jikry se se po umělém odstranění lepkavosti inkubují ve skleněných líhňařských lahvích se spodním přítokem vody, který jikry stále nadnáší. Po vylíhnutí jsou embrya přemístěna do plošných aparátů s děrovanými přepážkami, na kterých zůstávají zavěšena do začátku larválního stádia. V tomto stádiu již dochází i k vysazování do vhodných mělkých a zarostlých vod.

Velikost a věk: dorůstá délky až 1,5 m a hmotnosti 35 kg. Nejvyšší zjištěné stáří bylo 30 let.

Význam a ochrana: hospodářsky velmi cenný druh, v omezené míře je přisazována jako doplňkový druh do kaprových rybníků. Její význam tkví také v tom, že omezuje početnost různých druhů ryb, které mají sklon k přemnožení, přičemž vybírá hlavně slabší a nemocné jedince. Plní tak biomeliorační funkci.

Zpět na hlavní výpis

Rybářství Kardašova Řečice

Adresa: Nádražní 574,

378 21 Kardašova Řečice

Telefon a fax: +420 384 383 057

E-mail: info@e-ryby.cz
 /registrace-uzivatele
Základní informace CZ
Basic information EN
Podstawowe informacje PL
Základné informácie SK
Informazioni di base IT
Основная информация RU
Información básica ES
rundlegende Informationen DE
Les informations de base FR
Home Rybářství Kardošova Řečice
DE | PL | CZ
+420 384 383 057
info@e-ryby.cz

Created by © 2011 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign