logotyp

Kapr obecný (Cyprinus carpio)

Kapr obecný (Cyprinus carpio)

Poznávací znaky: s víceméně protáhlým robustním tělem z boků stlačeným, celým nebo z části krytým šupinami. Hlava je poměrně krátká, tupá, ústa jsou směřována dolů. Pohyblivé a vysunovatelné pysky vytvářejí rypec. Na horním pysku jsou čtyři vousky. Původní divoká forma kapra je nízkotělá, výška těla je v délce obsažena 3,5-4x. Tělo má celé pokryté šupinami, hlava je holá a linie hlavy přechází plynule v hřbet. Rybniční domestikovaný kapr je vysokotělý, výška těla je obsažena v jeho délce 2,5-3x. Linie hlavy přechází ve hřbet přes záhyb a směřuje strmě vzhůru ke hřbetní ploutvi. Domestikovaný kapr může být ošupený, či s redukovaným šupinným pokryvem. Ploutve má kapr mohutné, tvrdé paprsky v ploutvích jsou silné, poslední tvrdý paprsek hřbetní a řitní ploutve má zadní hranu pilovitou. Báze hřbetní ploutve je velmi dlouhá. Z hlediska ošupení domestikovaných kaprů rozlišujeme šupinatého, lysého, řádkového a hladkého kapra. Zbarvení závisí na prostředí, na obsahu tuku, na genetickém základu a stáří. Hřbet bývá tmavozelený, modravý, hnědý a hnědočervený smíšený s černou, na bocích přechází do špinavě žlutého tónu se zelenými nebo červenými odlesky. S podní strana je bělavá, šedavá, žlutavá, někdy i modrá, na břiše nebo ocasním násadci čistě žlutá či oranžová. Skřele bývají mosazně lesklé. Hřbetní a ocasní ploutve mají barvu jako hřbet, ocasní je s načervenalým nádechem, párové ploutve jsou žlutavé nebo načervenalé, duhovka má zlatý lesk, pysky jsou žlutavé.

Výskyt a stanoviště: osidluje mírně tekoucí a stojaté vody, daří se mu v úživných vodách dobře prosluněných s měkkým dnem a zčásti zarostlých podvodní vegetací. V důsledku vysazování je dnes kapr rozšířen ve všech typech stojatých vod včetně velkých údolních nádrží i ve větších tocích mimopstruhových pásem. Plůdek se živí fytoplanktonem a zooplanktonem, později se v potravě objevují larvy i dospělý vodní hmyz, nitěnky, měkkýši a části rostlin a řasy. Vychlípitelná ústa kaprovi dovolují dobře sbírat potravu z měkkého dna, a to až z hloubky 15 cm. Nepotřebné části pak vyvrhuje zpětným proudem vody. Kapr dobře přijímá i člověkem předkládaná krmiva. Ve vegetačním období se sdržuje v hejnech a ani starší jedinci nejsou vyslovení samotáři. Nejsou-li kapři za teplých a slunných dní rušeni, plavou s oblibou pod hladinou mezi měkkými porosty a vplouvají i do mělčin. Za pošmourného počasí se zdržují více u dna. Z rybníkářské praxe je známo, že lze kapra naučit na příjem potravy v určitou hodinu nebo na příjem potravy po zvukovém signálu. Při poklesu množství rozpuštěného kyslíku pod hodnotu asi 0,5 mg.l-1 nastává nouzové dýchání a kapři ,,troubí“ u hladiny. V zimně se při teplotě vody kolem 4 °C kapři stahují ve větším počtu do hlubších míst a setrvávají zde bez pohybu u dna. V našich podmínkách dospívají jikernačky ve 4.-5. roce, mlíčáci ve 3.-4. roce. Kapr patří mezi fytofilní ryby, čili vytírající se na zatopené vegetaci. Tření je hromadné. Vlastní výtěr je bouřlivý a odehrává se hlavně v ranních hodinách. Umělý výtěr kapra je u nás dobře zvládnut. Převážně se používá metoda ,,na sucho“ a oplozené jikry se inkubují v lahvových líhňových přístrojích. V plůdkových výtažnících je z váčkového plůdku odchováván jednoletý kapr (50-100 mm, 20-100 g). Ten dorůstá druhým rokem ve výtažnících do délky 200-300 mm a hmotnosti 400-800 g. V hlavních rybnících je další rok přikrmován různými krmivy a dorůstá do tržní velikosti. Kříží se s karasem obecným i karasem stříbřitým. Oba druhy karasů snadno odlišíme od kapra podle toho, že karasi nemají u úst žádné vousky.

Velikost a věk: dosahuje délky 1,2 m a hmotnosti i přes 40 kg. Světový rekord drží rakouský rybář, který 2.6.2012 ulovil v Maďarsku kapra vážícího 46,1 kg! Kapr se dožívá věku 20-30 let.

Význam a ochrana: chov kapra má v českých zemích téměř tisíciletou tradici. Je hospodářsky a produkčně rozhodujícím druhem našeho rybářství. Tržní kapr se u nás nejvíce prodává o vánočních svátcích. Šlechtěním se ovlivnil vzhled a kondiční ukazatele kapra. Na vytváření nových linií kapra se podílely i dovozy z některých dalších evropských států. V roce 1973 k nám byli zásluhou prof. Oty Olivy importováni pro okrasné účely barevní kapři z Japonska tzv. koi kapři. Později se uskutečnily ještě další dovozy z Maďarska, Izraele a Velké Británie. I tito barevní kapři se mohou vyskytovat ve všech výše uvedených typech ošupení. Rostou ale trochu pomaleji než jiné populace kulturních kaprů. V Japonsku jsou barevní kapři považováni za symbol štěstí a úspěchu. Existuje mnoho typů jednobarevných, dvou- i tříbarevných odchylek. V Japonsku se konají pravidelně tradiční soutěže a majitelé vítězné ryby jsou oceňováni vysokými finančními částkami.

Zpět na hlavní výpis

Rybářství Kardašova Řečice

Adresa: Nádražní 574,

378 21 Kardašova Řečice

Telefon a fax: +420 384 383 057

E-mail: info@e-ryby.cz
 /registrace-uzivatele
Základní informace CZ
Basic information EN
Podstawowe informacje PL
Základné informácie SK
Informazioni di base IT
Основная информация RU
Información básica ES
rundlegende Informationen DE
Les informations de base FR
Home Rybářství Kardošova Řečice
DE | PL | CZ
+420 384 383 057
info@e-ryby.cz

Created by © 2011 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign